Przejdź do treści

Listwy przypodłogowe do kuchni

Listwy przypodłogowe wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego są rzadko używane w kuchniach. Stosuje się je, gdy kafelkowa ściana uderza w podłogę wyłożoną płytkami. Aby nie uszkodzić ściany z płytek, sensowne jest klejenie taśm za pomocą elastycznego kleju montażowego.

Płytki bazowe są stosowane, jeżeli istnieje odwrotna sytuacja. Kafelkowa podłoga opiera się o kafelkową ścianę. Podstawa płytki ma za zadanie chronić ścianę przed wilgocią. Płytki te należy zatem ostrożnie ułożyć na ścianie, a połączenia między tymi płytkami wypełnić zaprawą. Silikon zapewnia szczelność w szczelinie dylatacyjnej i szczelinie pomiędzy płytkami ściennymi i podłogowymi, które zakryją listwy przypodłogowe. Zwróć uwagę na złącza kompensacyjne podczas układania płytek ilekroć powierzchnie płytek zderzają się pod kątem, konieczne są złącza kompensacyjne. Nie ma znaczenia, czy kafelkowa ściana sąsiaduje z podłogą wyłożoną płytkami, czy też tylko seria płytek bazowych została położona na ścianie. To samo dotyczy wewnętrznych i zewnętrznych narożników na ścianie. Konieczne złącza kompensacyjne mogą być wypełniane wyłącznie elastycznym materiałem. Uszczelnia to złącze, ale nie utrudnia ruchów płytek.

listwy przypodlogowe

listwy przypodlogowe

Listwy przypodłogowe w mieszkaniu

Ci, którzy zdecydują się później zainstalować płytki bazowe, powinni zarysować istniejące złącze kompensacyjne. Jeśli ma być zamocowane tylko kilka płytek, zaleca się użycie gotowego kleju z wkładu. Zapobiega to dotknięciu kleju do płytek. Jednak fuga musi być zawsze świeżo wymieszana.

Wskazówka: Jeśli podczas układania płytek pozostaje bardzo szerokie i nieestetyczne połączenie, można je pokryć silikonową listwą przypodłogową po fugowaniu silikonem. Ponieważ płytki ścienne i podłogowe dobrze rozprowadzają papkowatą zaprawę, może się zdarzyć, że masa dostanie się do jednego z kompensatorów. Jeśli ta masa nie zostanie starannie usunięta, później pojawią się pęknięcia. Takie pęknięcia występują zawsze, gdy stykają się dwa twarde nieelastyczne materiały, które rozszerzają się różnie na zimno i ciepło. Ostrożnie usuń tę masę ze złącza kompensacyjnego, aby uniknąć ryzyka.

Nawet jeśli stosuje się listwy przypodłogowe, aby pokryć tę lukę, należy zachować ostrożność, aby żadne nieelastyczne materiały nie pozostał w złączu. W przypadku zastosowania listew przypodłogowych z twardego materiału należy je przyklejać tylko do ściany, aby płytki mogły dalej pracować.