Przejdź do treści

Pilastry elewacyjne sposób na oryginalną elewację

Pilastry elewacyjne to bardzo dostojne elementy dekoracyjne, podobnie jak kolumny. Zbudowane z wysokiej jakości styropianu ekspandowanego EPS 200 wzmocnionego masą tynkową złożoną z mieszaniny żywicy akrylowej z kruszywem kwarcowym. Zapewniają dodatkowe wsparcie dla konstrukcji budynku i podparcie dla naszej ściany. Sztukateria znana i stosowana była już od czasów antycznych gdzie w starożytnym Rzymie bogato zdobione posiadłości świadczyły o majętności jego właścicieli lub podkreślały monumentalny charakter budynków.

Pilastry elewacyjne są świetnym rozwiązaniem dla ludzi ceniących sobie oryginalne rozwiązania. Za ich pomocą możemy całkowicie zmienić charakter naszej nieruchomości. Pilastry umieszczone przy drzwiach wejściowych podkreślą reprezentatywny charakter tego miejsca. Wraz z innymi elementami takimi jak gzymsy, zworniki czy listwy przyokienne pilastry elewacyjne pozwolą nam stworzyć spójny obraz całej elewacji budynku.

Pilastry elewacyjne

Pilastry elewacyjne pozwolą stworzyć oryginalną elewację

Analogia do kolumny jest tu nie przypadkowa, gdyż pilastry, podobnie jak kolumny składają się z bazy, trzonu i głowicy. Przy montażu pilastrów elewacyjnych nie musimy się martwić spękaniami materiału, gdyż wykonane są z elastycznego materiału, który w razie odkształcenia, wraca z powrotem do swojego położenia. Plastyczny materiał ułatwia nam montaż.

Oczywiście musimy przygotować naszą ścianę zewnętrzną do tego zabiegu. Upewnić się że jest sucha i pozbawiona nierówności, aby pilastry elewacyjne dobrze przylegały do ściany. Gdy ściana jest zapylona, surowa warto nałożyć na nią warstwę gruntu penetrującego, który sprawi że podłoże będzie lepiej wiązać się z klejem montażowym. Do zamontowania sztukaterii potrzebne nam będą podstawowe narzędzia, które każdy powinien posiadać w domu. Podczas montażu, przy pomocy pacy, w miejscu gdzie będą pilastry, równomiernie rozprowadzamy klej do sztukaterii. Poszczególne elementy: bazę trzon i głowicę, zespalamy przy tym ze sobą. Jeśli powstaną jakieś szczeliny, możemy je wypełnić fugą. Pilastry pięknie się prezentują i nawiązują swoją stylistyką do Starożytnych budowli, a także nowożytnych pałaców, jak Pałac Konstantynowski w Petersburgu, czy świątyni, jak Bazylika św. Piotra w Rzymie, w których występują w towarzystwie solidnych kolumn.